Troad (yezhoniezh)

Eus Wikipedia
Mont da : merdeiñ, klask

Dre verkañ anvioù-kadarn ur frazenn gant morfemennoù stag arbennik, ar yezhoù daspegel a deu a-benn da diskwel petra eo en un doare resis pe resisoc'h perzh ha ster ar gerioù-se er frazenn.

Setu amañ da heul ul listennad enni roll an troadoù pennañ implijet gant ar yezhoù daspegel.

Troadoù a dalvez da resisaat al lec'h pe an amzer[kemmañ]

Notenn : an darn vrasañ eus an troadoù a dalvez da resisaat al lec'h a c'hell bezañ implijet evit resisaat an amzer ivez .

Al lec'hiañ[kemmañ]

Kaz Implij Skouer Kavet e
Adesivel bezañ tost da e-kichen an ti estoneg | finneg | hungareg | lituaneg
Inesivel en diabarzh e-barzh an ti/ e diabarzh an ti erzyeg | estoneg | finneg | hungareg
Lokativel lec'hiañ en ti/ e-barzh an ti belaruseg | tchekeg | hungareg (anvioù ur re gêrioù bihan nementken) | samieg | latveg | lituaneg | samieg an norzh | poloneg | sañskriteg | serbeg | slovakeg
Amzerel (o tennañ d'an amzer)
o tennañ d'an amzer
da seizh eur hungareg
Dreistesivel war-c'horre war an ti hungareg

Ar fiñval[kemmañ]

Kaz Implij Skouer Kavet e
Ablativel pellaat diouzh eus an ti /diwar an ti erzyeg | estoneg | finneg | hungareg | inuktitut | sañskriteg
Allativel e hungareg hag e finneg:
tostaat da
e finneg:
mont war un dra
d'an ti

betek war-c'horre an ti / war an ti
erzyeg | estoneg | finneg | hungareg | lituaneg
Delativel mont kuit diwar gorre un dra eus an ti / o tont diwar gorre an ti hungareg
Egresivel kregiñ gant un dra pe ur prantad adal an ti oudmourteg
Elativel mont kuit (dont er-maez) eus an ti erzyeg | estoneg | finneg | hungareg
Illativel mont e-barzh (mont) en ti erzyeg | estoneg | finneg | hungareg | samieg | lituaneg | samieg an norzh
Lativel mont war-du / tizhout un dra d'an ti erzyeg | finneg
Prolativel mont dre implijout un araez dre an ti / a-drugarez d'an ti erzyeg | estoneg | finneg
Prosekutivel a-hed a-hed ar straed Kalaallisut
Sublativel mont war gorre un dra (mont) war an ti hungareg
Terminativel diwezh un ober pe ur prantad betek an ti estoneg | hungareg
Vialis dre ; a-dreuz dre an ti; dre implijout an ti inuktitut

An troadoù pennañ e berr gomzoù[kemmañ]

  diabarzh gorre e-kichen
eus Elativel Delativel Ablativel
e Inesivel Dreistesivel Adesivel
e
da
e-barzh
Illativel Sublativel Allativel

Regennadur morfologel-kevreadurel[kemmañ]

Kas Implij Skouer Kavet e
Absolutivel (1) gouzañver ; pal bountañ war an nor ha digeriñ a reas (hi) euskareg
Absolutivel (2) gouzañver dre zegouezh treuziñ a reas ar skorn ; a risklas Yezhoù Nominativel-absolutivel
Absolutivel (3) gouzañver ; pal ; benveg bountañ a reas war an nor gant e zorn ha digeriñ a reas (hi) inuktitut
Akuzativel (1) gouzañver digeriñ a reas an nor tchekeg | erzyeg | esperanteg | finneg | alamaneg | hungareg | samieg | latin | lituaneg | samieg | poloneg | rusianeg | sañskriteg | serbeg | slovakeg
Akuzativel (2) renadenn eeun ur verb trazeat ; graet gant ; hervez ; e-pad un amzer Me gwelet anezhi inuktitut
Ergativel agent a vountas war an nor ha digeriñ a reas euskareg | tchetcheneg | samoaeg
Ergativel-genitivel oberour, perc'hennañ a vountas war an nor ha digeriñ a reas ; he c'hi inuktitut
Benvegel/Instruktivel benveg dre implijout an ti belaruseg | tchekeg | finneg | lituaneg | poloneg | rusianeg | sañskriteg | serbeg | slovakeg
Benvegel-komitativel benveg, gant un dra gant an ti hungareg
Nominativel (1) oberour a vountas war an nor ha digeriñ a reas Yezhoù Nominativel-akuzativellnominativel-akuzativel
Nominativel (2) oberour a-ratozh a vountas war an nor ha digeriñ a reas ; hi a chomas a-sav Yezhoù Nominativel-absolutivel
Renadennel pe objektivel renadenn eeun pe dieeun ur verb pe renadenn un araogenn ; pep tra nemet an nominativel hag ar genitivel gwelet em eus anezhi ; reiñ a rin al levr dezhi ; ganti. saozneg
Oblikel pep tra nemet an nominativel evit ar pezh a sell ouzh an ti hindeg
Gouzañvel pe pasivel rener ur verb nann-tranzitivel pe renadenn ur verb tranzitivel Digeriñ a reas an nor Yezhoù ar C'haokaz

O tennañ da liammoù[kemmañ]

Kaz Implij Skouer Kavet e
Ablativel kaz dieeun dre vras evit a sell ouzh an ti inuktitut | latin | lituaneg
Benefaktivel evit evit an ti euskareg | ketchwaeg
Abegel abeg ; kaoz abalamour d'an ti ketchwaeg
Abegel-terminel abeg rik evit ul loen hungareg
Komitativel gant un dra gant an ti estoneg | finneg | samieg | samieg an norzh
Dativel resever un dra evit an ti / d'an ti belaruseg | tchekeg | erzyeg | alamaneg | hindeg | hungareg | inuktitut | latin | lituaneg | poloneg | roumaneg | rusianeg | sañskriteg | serbeg | slovakeg
Dedativel (Respektivel) o tennañ da o tennañ d'an ti quenya
Distributivel dre rannoù pep ti finneg | hungareg
Distributivel-amzerel pegen alies e c'hoarvezh pemdez ; bep Sul hungareg
Genitivel liammañ, perc'hennañ d'an ti belaruseg | tchekeg | izelvroeg | erzyeg | estoneg | finneg | alamaneg | gresianeg | samieg | latin | lituaneg | samieg an norzh | poloneg | roumaneg | rusianeg | sañskriteg | serbeg | slovakeg | svedeg
Perc'hennel liammoù perc'hennañ rik perc'hennet gant an ti saozneg |
Sokiativel gant un dra (asambles) gant an ti hungareg

Steradel[kemmañ]

Kas Implij Skouer Kavet e
Disjonktivel pa vez implijet ar rener div wech evit pouezañ warnañ an ti hag an oto, amañ 'maint o-daou galleg (nemet gant ar raganvioù)
Partitivel evit kementiñ tri zi (tri eus an tier) estoneg | finneg | samieg
Araogennel pa zeu un araogenn dirak un anv-kadarn e / war / da / dre an ti rusianeg
Vokativel evit gervel E, Yann-Vai !
O ! Mari gaezh !
C'hwi !
arabeg | belaruseg (ral a wech) | tchekeg | gresianeg | hindeg | latin | lituaneg | poloneg | roumaneg | sañskriteg | serbeg

O tennañ da stadoù[kemmañ]

Kaz Implij Skouer Kavet e
Abesivel diouer hep an ti erzyeg | estoneg | finneg | samieg
Esivel stad dibad evel ti estoneg | finneg | samieg | inuktitut | | samieg an norzh
Esivel-formel ur stad evel perzh un dra evel an ti ma 'z eo hungareg
Esivel-model ur stad evel perzh un dra evel an ti m'emañ hungareg
Eksesivel cheñch stad dont da vezañ disheñvel diouzh an ti ma oa estoneg | finneg
Translativel tremen eus ur stad d'unan all dont da vezañ un ti erzyeg | estoneg | finneg | hungareg

Gwelet ivez:[kemmañ]